Producent
Dostępność
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
Rusztowania
Rusztowania to konstrukcje, które przeznaczone są do prowadzenia prac na wysokościach. Ze względu na zastosowanie na rynku różne typy rusztowań o różnych wysokościach roboczych, osiągających od kilku, do kilkudziesięciu metrów. Używa się ich przede wszystkim przy działaniach budowlanych, takich jak wznoszenie budynków, jak i ich obróbce. Rusztowania doskonale sprawdzają się także do budowy scen czy trybun sportowych.
Jakie są rodzaje rusztowań?
- Rusztowanie elewacyjne — wykonywane są z solidnych materiałów, zapewniając pracownikom stabilność i bezpieczeństwo pracy w różnych warunkach atmosferycznych. Dzięki nim można montować okna czy systemy rynien, aczkolwiek równie dobrze sprawdzają się jako rusztowanie malarskie i rusztowanie fasadowe.
- Rusztowanie stojakowe (rurowo-złączkowe) — składa się ze stalowych rur pionowych, poziomych i ukośnych oraz złączy krzyżowych i wzdłużnych wraz z pomostami. Te rusztowania budowlane wymagają dłuższego czasu na montaż, ale są uniwersalne i można regulować ich wysokość roboczą. Ich wysokość robocza może osiągać nawet do około 30m.
- Rusztowanie kolumnowe — stosowane wewnątrz i na zewnątrz budynków. Cechują się prostym, szybkim montażem i demontażem oraz łatwością przenoszenia. Pomosty utrzymywane są na stalowych rurach połączonych czopami. Rusztowania kolumnowe sprawdzają się dobrze jako rusztowanie malarskie.
- Rusztowanie kozłowe — konstrukcja ta znajduje zastosowanie przede wszystkim wewnątrz budynków. Rusztowanie to może być jednopoziomowe, lub dwupoziomowe — pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej wysokości drugiego kozła, która nie powinna przekraczać 1.5m, oraz o odstępach między podporami, nieprzekraczającymi 1.5m.
- Rusztowanie jezdne — mobilne konstrukcje do łatwego przestawiania podczas prac, bez konieczności ich demontażu. Najczęściej znajdują się na kółkach i posiadają hamulce stabilizujące. Wykonuje się je zazwyczaj z aluminium, gdyż materiał ten jest lekki, co dodatkowo ułatwia przenoszenie — sprawia to, że sprawdzają się jako rusztowania fasadowe z możliwością szybkiej zmiany miejsca pracy.
- Rusztowanie wolnostojące — konstrukcja ta nie ma bezpośredniego kontaktu z budynkiem. Jej obciążenie jest równomiernie rozłożone, zapewniając bezpieczeństwo i stabilność. Rusztowanie wolnostojące używane jest często wewnątrz budynków, jako rusztowanie malarskie.
- Rusztowanie ramowe — rusztowania budowlane składające się ze stalowych ram. Dzięki poziomym i ukośnym pomostom oraz stężeniom całość jest stabilna. Solidna konstrukcja tego typu rusztowania pozwala na łączny udźwig wynoszący do 200kg/m2. Czyni to rusztowania ramowe idealnym wyborem do prac murarskich, termoizolacyjnych, elewacyjnych i przemysłowych.
- Rusztowanie modułowe — łączy się je za pomocą systemu rygli i stężeń w odgórnie zaplanowanych, regularnych odstępach. Rusztowanie modułowe może być użytkowane w celach budowlanych, jak i renowacyjnych i elewacyjnych, dlatego sprawdzają się jako rusztowanie fasadowe.
- Rusztowanie wspornikowe — w tym wariancie pomosty połączone są z budynkiem od wewnątrz. Wszystkie elementy rusztowania mają dodatkowe wzmocnienie i usztywnienie, podnoszące stabilność konstrukcji. Swoje zastosowanie znajdują podczas prac z wysokimi obiektami bez kondygnacji, związanymi z nadbudową.
- Rusztowanie podwieszane (wiszące) — mocuje się je na wysuwnicach zamontowanych do muru budynku, na wspornikach zamocowanych do fasady lub też do elementów znajdujących się powyżej pomostu. Konstrukcja może posłużyć m.in. jako rusztowanie malarskie w miejscach o utrudnionym dostępie z poziomu podłoża.
Jakie rusztowanie wybrać?
Obecny rynek oferuje różne typy rusztowań i ich wybór uzależnić trzeba od swoich potrzeb. Rusztowania budowlane różnią się od siebie szeregiem parametrów, stąd ich różny zakres zastosowań. Pamiętaj jednak, że gdy potrzebujesz rusztowania do pracy na dużych wysokościach, musisz zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji, materiał jej wykonania i maksymalne obciążenie
Nie bez znaczenia są także rozmiary platform roboczych oraz ich ilość. Odpowiednio duża platforma robocza pozwala pracować większej liczbie pracowników w tym samym momencie na danym poziomie. Ilość platform roboczych również należy dostosować do wysokości budynków, przy których będą prowadzone prace. Zapraszamy na Briceo.pl, gdzie znajdziesz rusztowanie odpowiadające Twoim potrzebom.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rusztowań?
- Wysokość budynku — rusztowanie powinno być przede wszystkim dopasowane do wysokości budynku, przy którym będą prowadzone prace. Im wyższy budynek, tym większą stabilność musi zapewniać.
- Normy bezpieczeństwa — normy i przepisy to integralna część każdego rusztowania. Zwróć szczególną uwagę na ten parametr zwłaszcza w przypadku rusztowań do prac na dużych wysokościach.
- Funkcjonalność — zależy ona od rodzaju wykonywanych prac. Rusztowanie systemowe nie sprawdzi się w przypadku długoterminowego projektu na dużej wysokości, z kolei przyda się np. do malowania ścian domku jednorodzinnego.
- Platformy robocze — ich ilość powinna być dostosowana do wysokości budynku. W tym przypadku zadbaj o odpowiednią szerokość platformy roboczej — im więcej pracowników, tym szersza musi ona być.
- Jakość wykonania — im wyższa jakość wykonania rusztowania, tym większe bezpieczeństwo pracy. Prowadzimy sprzedaż rusztowań wysokiej jakości — odwiedź Briceo.pl w celu znalezienia odpowiedniego modelu dla siebie.
- Systemy stabilizacyjne — w przypadku bardziej wymagających prac, konieczne jest solidne zakotwiczenie rusztowania. Jednakże nawet przy mniejszych projektach zwróć uwagę na dodatkowe stabilizatory, czy antypoślizgowe stopki.
- Montaż — w tym przypadku 1 miejsce należy do rusztowania aluminiowego. Najczęściej jest to rusztowanie systemowe, które dostarczane jest do klienta w częściach. Ich montaż jest bardzo szybki, przez co prace można rozpocząć niemal od razu.
Jakie jest maksymalne obciążenie rusztowania?
Wszystko zależy od rodzaju rusztowania. Rusztowanie modułowe może osiągać nawet do 600kg/m2, pomimo tego, że ich nominalna nośność to 200kg/m2 — rusztowanie systemowe może mieć większe obciążenie kosztem maksymalnej wysokości, mniejszej ilości poziomów i krótszych podestów. Aspekt ten uzależniony jest od specyfiki danego projektu i należy rozpatrywać to indywidualnie.
Zdecydowana większość rusztowań ramowych przystosowana jest do obciążenia 200kg/m2 na każdy podest, pozwalając bezpiecznie pracować 3 osobom. W przypadku rusztowań przeznaczonych do pracy na kilkunastu i kilkudziesięciu metrach należy zadbać o to, aby osadzić je na stabilnym podłożu i solidnie zakotwiczyć — wtedy praca będzie wygodna i bezpieczna dla każdego z pracowników.
Do jakiej wysokości można stawiać rusztowanie?
W tej kwestii nie ma twardych zasad i reguł. Wszystko zależy od wysokości budynku, przy którym prowadzone są prace. Rusztowania osiągają od niskich wysokości, takich jak 1.5m, aż do nawet 60m. Dla przykładu — do pracy przy 4-piętrowym bloku wystarczy rusztowanie fasadowe o około 12-15m wysokości. Przy większych wysokościach, np. 30-35m (blok 10-piętrowy) pamiętaj o tym, aby elementy rusztowania miały dodatkowe wzmocnienie.
Czy rusztowanie musi mieć uziemienie?
Uziemienie jest wymagane w przypadku rusztowań wykonanych z przewodzących elementów metalowych, idąc za obowiązującymi przepisami. Dotyczy to więc praktycznie wszystkich dostępnych obecnie na rynku rusztowań. O uziemienie należy zadbać zwłaszcza w przypadku rusztowań rozstawionych na zewnątrz budynków — na rusztowaniu powinna się znaleźć odpowiednia tablica.
Odporność uziemienia nie powinna przekraczać 10 Ω, podczas mierzenia prądem przemiennym 50Hz, a odległość między uziomami nie może przekroczyć 12m, w celu zachowania pełnej funkcjonalności systemu.
Jak często należy przeprowadzać przegląd rusztowań?
Dzięki przeglądom możliwe jest zachowanie rusztowania w odpowiedniej kondycji. Przeglądu należy dokonywać codzienniem sprawdzając, czy nie wystąpiły uszkodzenia mechaniczne, takie jak odkształcenia, jak również mocowanie ewentualnych przewodów elektrycznych. Kolejnym przeglądem, jest przegląd doraźny wykonywany co 2 tygodnie przez komisję budowlaną. Ostatnim rodzajem przeglądu jest przegląd dekadowy wykonywany przez konserwatora rusztowań lub inżyniera-technika.
Najlepsze rusztowania dla malowania
Sprawne malowanie elewacji wymaga zastosowania dobrego rusztowania malarskiego. Dzięki niemu komfort pracy jest o wiele większy, a sama praca jest bardziej wydajna. Rusztowanie malarskie zapewnia także większe bezpieczeństwo, niż drabina. Należy jednak wybrać rusztowanie, które będzie odpowiadało naszym potrzebom.
Najlepszym wyborem będą rusztowania fasadowe i elewacyjne o odpowiedniej wysokości roboczej, dostosowanej do wysokości budynku. Te typy rusztowań oferują dużą ilość miejsca na swobodne poruszanie się pracowników (maks. obciążenie podestu należy dobrać do ilości pracowników). Im większa wysokość, tym wyższa cena rusztowania — nie ma sensu przepłacać za rusztowanie wyższe niż potrzeba.
Rusztowanie — wynająć czy kupić?
Cena rusztowania odgrywa tu kluczową rolę — jeżeli wiesz, że będziesz używał go często, najlepiej jest dokonać zakupu. Wtedy rusztowanie masz na wyłączność i możesz używać go w dowolnym momencie. Podczas kupna pamiętaj o tym, aby zorganizować miejsce na jego przechowywanie oraz zadbaj o możliwość jego transportu. Decydując się na zakup rusztowania, weź pod uwagę wszystkie parametry, które omówiliśmy wcześniej. Po wysokiej jakości rusztowania zapraszamy na Briceo.pl
Wynajem rusztowania jest ciekawą alternatywą. Opcja ta sprawdzi się zwłaszcza u firm, które na co dzień nie zajmują się pracami na wysokościach przy budynkach, jak również u amatorów, którzy potrzebują rusztowania do prac budowlanych i remontowych wokół domu. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że możesz wybrać konkretne elementy rusztowania, które będą Ci potrzebne. W przypadku wynajmu rusztowania odchodzą koszty konserwacji.
Rusztowania — podsumowanie
Rusztowania to szeroki temat. Przed podjęciem decyzji o zakupie i wynajmie trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, aby wybrać model najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom. Nie tylko cena rusztowania jest istotna — ważna jest odpowiednia wysokość robocza, ilość i udźwig pomostów oraz sam sposób montażu. Sprzedaż rusztowań zostaw nam — w Briceo.pl rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy w doborze odpowiedniego modelu.